Ana sayfa Manşet 11 Eylül zanlısı Suriye’de yakalandı

11 Eylül zanlısı Suriye’de yakalandı

El Kaide tarafından 11 Eylül'de Dünya Ticaret merkezi ve Pentagon'a düzenlenen saldırının planlayıcılarından biri Suriye'de yakalandı.

PAYLAŞ

Pentagon tarafındna yapılan açıklamaya göre, Suriye doğumlu Alman vatandaşı Mohammad Haydar Zammar, Suriye’de SDG’liler tarafından yakalandı.

Hamburg’da yaşayan Zammar’ın 11 Eylül 2001 yılında ABD’deki saldırılarla bağlantılı Hamburglu cihatçı grubu ile irtibat halinde olduğu iddia edilmişti. Zammar, saldırıyı gerçekleştiren Muhammed Atta ile aynı hücrede yer alıyordu.

Saldırılardan kısa süre sonra Fas’a geçen Zammar orada ABD dış istihbaratı CIA tarafından yakalanarak Suriye yönetimine teslim edildi.

Alman vatandaşı cihatçı Suriye yönetimine teslim edildikten sonra yargılandı ve 2007 yılında Müslüman Kardeşler üyesi olduğu gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak dört yıl sonra iç savaşın başlamasıyla birçok cihatçı cezaevinden kaçarak ya da serbest bırakılmaları sonrasında cihatçı gruplara katıldı. Zammar’ın da Suriye’de IŞİD’e katıldığı belirtiliyor.